Kolm sammu heade piltide saamiseks.

1. Vali õige pildiformaat.
2. Kadreeri pilt kas suumides või siis kasutades jalgu, mine vastavalt vajadusele objektile kas lähemale või kaugene.
3. Ära vajuta päästikule enne, kui oled sõrme abil ära määranud kõige tähtsama pildiosa.
  • Pildiformaatidest

    Targad mehed on väljaarvutanud, et sellel aastal tehakse kogu maailmas 3934500000000, ehk siis peaaegu 4 triljonit pilti. Nendest enamus, vähemalt 80% pildistatakse nutitelefonidega. Kui ka sina pildistad telefoniga, siis alljärgnev on mõeldud just sulle. Kõigepealt mõni sõna pildiformaatidest, täpsemalt digipildi külgede suhtest.

    Traditsiooniline küljesuhe 2:3 on enam, kui 100 aastat vana, seda kasutavad filmikaamerad ning digitaalsed peegelkaamerad. Selliste kaamerate pildifailide väljatrükkimisel on sobivaimad formaadid 10x15, 15x23, 30x45 ja 40x60.
    Stacks Image 71
    Küljesuhet 4:3 kasutavad enamus tänapäeval toodetavad kompaktkaamerad, iPhone ja ka teised nutitelefonid. Nende kaamerate pildifailide väljatrükkimisel on sobivaimad formaadid 10x13, 15x20, 30x40 ja 45x60.
    Stacks Image 75
    Küljesuhe 16:9 on kasutusel iPhone's aga ka mõnedes android telefonides. Selliste pildifailide väljatrükkimisel on sobivaimad formaadid 10x18, 15x30, 30x60.
    Stacks Image 79
    Ruudukujulise, küljesuhtega 1:1 formaadi võidukäik algas instagrammi tulekuga. Selles formaadis pildistamist võimaldab iPhone ja ka mõned Android tarkvaraga telefonid. Ruudukujulised pildid on põnevad ja mõjuvad uudselt.
    Ole omanäoline ja eristu teistest, telli ruudukujulistest pildifailidest 10x10cm, 15x15cm või 30x30cm suurusega paberpildid.
    Stacks Image 125
    Milline neist on parim sõltub sellest, kui suuri paberpilte põhiliselt tellida soovite. Kui soovite traditsioonilisi 10x15cm suurusega pilte, siis sobiks enim variant 2:3, aga sellise küljesuhtega pildifaile enamus nutitelefone ei tee.

    Et traditsioonid on visad kaduma siis ikka ja jälle saame me nn. tavalise, ehk siis 10x15cm suurusega pilditellimusi. Põhjenduseks tuuakse asjaolu, et sellise suurusega pilte on mugav kiletaskutega albumites hoida.

    Tule taevas appi! Mida te neist sinna topite? Ostke selline album, kuhu saate erineva suurusega pilte kleepida. Või kui pilte on palju, aega napib, siis hankige mõnest näsukauplusest kaunis, sobiva suurusega karp.

    Kui pildistate iPhone-ga või siis Android tarkvaraga telefoniga ja ikkagi tahate tavalisi pilte siis lugege järgmisi peatükke.
  • Kui pildistad iPhone-ga

    Kui pildistad õunalogoga telefoniga siis on sul võimalik pildistamiseelselt valida kas küljesuhtega 4:3 foto või siis ruudukujuline kadreering 1:1 aga samuti ka panoraamformaat 16:9.
    Oletame et oled valinud 4:3 ja pildistad nii, et kogu pildiväli oleks täidetud. Tulemusena saad sa pildistamisel sellise pildi nagu allpool näed
    Stacks Image 85
    Pilt kui selline on igati korralik aga sa ei saa sellest tellida 10x15cm suurust tavapilti, sest kõik mis on telefonis nähtav ei mahu fotopaberile. Halvimal juhul, kui tellid sellisest pildist paberpildi lohakast firmast saad väga naljaka tulemuse.
    Stacks Image 89
    Meie nii lohakad ei ole, aga parim variant, mida me sellisel juhul teha saame on selline, nagu allpool näed.
    Stacks Image 93
    Lahendus on tegelikult lihtne, kui soovid iPhonega tehtud piltidest traditsioonilisi 10x15cm pilte pead pildistamisel olema tähelepanelik ja jätma põhimotiivile vaba ruumi, astuma sammukese või paar tagasi. Tulemus, mida allpool näed võimaldab saada soovitud tulemuse.
    Ekraanipilt. Pildistamisel on jäetud külgedele vaba ruumi.
    Stacks Image 97
    Sama pilt 10x15cm paberil. Kõik vajalik mahub paberile.
    Stacks Image 99
    Küljesuhtega 16:9 formaat on problemaatiline. Ära seda kasuta, kui soovid tellida tavasuurusega 10x15cm paberpilte, sest kõik mis on sinu telefoni ekraanil näha ei mahu paberile. Küll aga võid seda küljesuhet kasutada siis, kui eesmärgiks on tellida panoraampilte suurusega 10x18, need mahuvad 13x18cm suurustele piltidele mõeldud albumitesse. Aga ka siis, kui soovid pilte esitleda teleri või arvutiekraanil.
    Stacks Image 164
  • Kui pildistad Android telefoniga

    Kui sa teed esimest korda pilte Android telefoniga siis oled ilmselt meeldivalt üllatunud sest küljesuhtega 21:9 pildistatud panoraampildid on atraktiivsed ning pildistamisel tundub, et väga lihtne on pildile saada näiteks suuri gruppe ja loodusvaateid.
    Stacks Image 107
    Kõik on ilus seni, kuni sa oled otsustanud tellida oma pildifailidest paberpilte ja soovid, et need oleksid tavasuuruses, ehk siis 10x15cm, sest sa soovid pildid panna kiletaskutega albumisse.
    Ülaltoodud pildist saad sellisel juhul taolise, pooliku pildi.
    Stacks Image 111
    Kes on süüdi, kus on väljapääs?
    Lahendus on aga tegelikult lihtne, kui soovid Android telefoniga teha selliseid pildifaile, millistest saaks traditsioonilisi 10x15cm pilte pead pildistamisel olema tähelepanelik ja jätma põhimotiivile piisavalt vaba ruumi, astuma sammukese või paar tagasi. Tulemus, mida allpool näed võimaldab saada soovitud tulemuse.

    Ekraanipilt. Pildistamisel on jäetud kõlgedele piisavalt vaba ruumi.
    Stacks Image 115
    Ülemisest pildifailist väljatrükitud 10x15cm pilt. Kõik vajalik mahub paberile.
    Stacks Image 119
  • Ära seda tee!

    Ära hoia pildifaile vaid telefonis. Telefoni eluiga on vaid 3-4 aastat või veelgi vähem. Kui teie telefon kukkub asfaldile või vette ja lakkab töötamast on kõik teie pildid igaveseks kadunud.
    Et seda ära hoida on palju võimalusi.
    Pildifailide laadimine arvutisse telefoniga kaasatulnud USB juhtme abil on hea lahendus, aga arvestama peaksite sellega, et arvutite kõvaketaste eluiga on keskmiselt 10 aastat.
    iPhone omanikele pakub Apple tasuta 5GB salvestusruumi iCloudis ning teil on võimalik lülitada sisse pildifailide automaatne sünkroniseerimine, mis tähendab seda, et kõik mida pildistate salvestatakse automaatselt Apple serveritesse kus need säilivad igavesti. iCloud mahutab paartuhat fotot.
    Android telefoni omanikud saavad Google konto sõlmimisel kolm korda rohkem, ehk siis 15GB salvestusruumi ning ka seal on võimalik pildifaile turvaliselt säilitada.
    Ära vali pildistamisel vähendatud resolutsiooni.
    Paljud telefonid võimaldavad valida pildistamisel väiksem resolutsioon. Tulemusena saadakse väiksem pildifail, neid mahub rohkem telefoni mälusse, kuid kahjuks ei saa nendest kvaliteetseid paberpilte. Seega ärge uskuge arvutifännide, kes pole elu sees paberpilti käes hoidnudki juttu, et suurtel ja kvaliteetsetel pildifailidel pole mingit mõtet, sest pildi koht on intenetis, Facebookis, Instagrammis, Twitteris… Ka arvutite kuvarid muutuvad suuremaks ning näiteks juhul, kui soovite telefonipilte vaadata UHD televiisoris siis tuleb suur resolutsioon ainult kasuks.
    E-postiga piltide saatmisel ei tohi meiliprogrammil lasta neid vähendada. Saatke ka sõbrale suur ja korralik pildifail.
  • Aga kuidas pilte tellida…

    Parim lahendus on seda teha meie digilabori kaudu.
    Selleks kliki meie kodulehel Digipilte telli siit ning sind suunatakse tellimiskeskkonda valima.
    Esimene võimalus on meie digilabor, mis võimaldab tellida vajadusel pilte suures koguses. Pärast sissselogimist ja registreerumist saad sa võimaluse tehe meie serverisse kolm albumit, et koguda neisse oma parimad pildid et nendest soodsalt ja kiiresti paberpilte fotopaberil, aga ka suuri pilte inkjetpaberil ning kapafotosid tellida. Tellitud pildid saadame sulle postiga koju, postkontorisse või lähimasse pakiautomaati. Kui oled Viljandis, siis võid piltidele järele tulla meie kauplusse.
    Kui vajad vaid 1-3 pilti, siis selle võid tellida ka e-postiga. Saada pildifailid aadressile digi@maksifoto.ee ning kirjuta meile, kui suuri ja millisel paberil, matt või läikiv sa pilte soovid. Kindlasti teata kirjas meile oma telefoninumber. Tellimusi milles puudub telefoninumber me ei täida.